Пішов з життя ОЛЕКСАНДР ДАНИЛОВИЧ ПОНОМАРІВ

Тяжка, непоправна втрата спіткала наш інститут, Університет, усю українську спільноту. На 85-му році життя після тривалої хвороби помер доктор філологічних наук, заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік Академії наук вищої школи України, колишній завідувач катедри мови та стилістики, заслужений журналіст України Олександр Данилович Пономарів.

14 жовтня перестало битись серце видатного мовознавця, педагога, перекладача, публіциста, громадського діяча, відданого патріота України, непохитного оборонця українського Слова.

Професор Олександр Пономарів присвятив сорок років свого життя викладацькій праці в Київському університеті імені Тараса Шевченка – на факультеті, згодом – в Інституті журналістики. Не злічити журналістів, редакторів, медіафахівців різних спеціальностей, які у свої студентські роки отримували на незабутніх лекціях Олександра Даниловича не лише ґрунтовні, воістину енциклопедичні знання зі стилістики української мови, а й часточку його душі, його непозбутньої життєвої енергії…

Олександр Данилович Пономарів народився 17 жовтня 1935 р. у приазовському краї – в Таганрозі (тепер Ростовської області РФ), де здавна живуть етнічні українці. У 1961 році закінчив філологічний факультет Київського університету. Протягом 1961 – 1976 років працював у відділі загального та слов’янського мовознавства Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні АН України. У 1975 р. захистив кандидатську дисертацію «Лексика грецького походження в українській мові» (однойменну монографію на її основі видано 2005 року). Від лютого 1979 року до вересня 2019 викладав у своїй alma mater – на посадах викладача, старшого викладача, доцента, професора катедри мови та стилістики. У 1988–2001 роках очолював цю катедру.

О.Д.Пономарів підготував 10 кандидатів філологічних наук. Проте, поза сумнівом, його наукова школа сьогодні охоплює набагато більше число дослідників-мовознавців – як в Україні, так і за її межами, а в ширшому розумінні школа професора Пономарева – це всі його учні, студенти, які зберегли в серці слова, ідеї й погляди Вчителя.

Олександр Пономарів – автор понад 250 наукових, науково-популярних і науково-публіцистичних праць, які присвячені проблемам історії, стилістики, культури та статусу української мови, нормативності мови ЗМК, українсько-грецьких мовно-літературних зв’язків, теорії й практики перекладу. Специфіка функціонування української мови в журналістських текстах знайшла відображення в докторській дисертації О.Д. Пономарева «Проблеми нормативності української мови в засобах масової інформації» (1991).

Професор Пономарів є автором підручників і навчальних посібників «Стилістика сучасної української мови», «Культура слова. Мовностилістичні поради», «Українське слово для всіх і для кожного», за його редакцією побачили світ чотири видання підручника «Сучасна українська мова». За участю Олександра Даниловича укладено низку фундаментальних лексикографічних праць («Етимологічний словник української мови» в 7 томах, «Словник античної мітології», новогрецько-український та українсько-новогрецький словники тощо).

О.Д.Пономарів перекладав художні твори з новогрецької та п’яти слов’янських мов.

Багато зусиль Олександр Пономарів доклав до пропагування проєкту нової редакції правопису української мови на засадах ортографічного кодексу 1928 року. На це була спрямована його багаторічна робота як члена Української національної комісії з питань правопису, цьому присвятив мовознавець свої численні виступи в мас-медіа.

Кілька поколінь українців зростало на мовностилістичних порадах Олександра Пономарева в радіожурналі «Слово», які лунали в дев’яностих і двотисячних роках на хвилях Українського радіо. До найширшого загалу були звернуті сотні виступів професора на телебаченні, радіо, у друкованих виданнях та Інтернеті, присвячені місцю й ролі української мови в житті суспільства, дотриманню норм сучасної української літературної мови, очищенню її від намулу русифікації.

Олександр  Пономарів був членом Національної спілки письменників України і Національної спілки журналістів України, заступником голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т.Г. Шевченка, головним редактором «Записок Наукового історико-філологічного товариства Андрія Білецького», входив до складу редколегій фахового часопису «Дивослово» й газети «Слово Просвіти». Упродовж тривалого часу він був відповідальним редактором газети «Київський університет».

За свою науково-педагогічну працю та громадську діяльність професор О.Д.Пономарів отримав високі державні відзнаки – орден «За заслуги» ІІІ ступеня (2008) і Почесну грамоту Президії Верховної Ради Української РСР (1987). Серед нагород Олександра Даниловича –Премія імені Івана Франка (2002), Премія імені Бориса Грінченка (2004), відзнака Української православної церкви Київського патріархату – орден Святого рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня (2005).

Сьогодні ми втратили не лише всіма знаного, без перебільшення – легендарного викладача й дослідника, шанованого колегу, а й Людину великої душі, чиї життя та вчинки надихали інших. Світла пам’ять про Олександра Даниловича Пономарева назавжди залишиться в наших серцях.

Колектив Інституту журналістики
Київського національного університету імені Тараса Шевченка