Академічна мобільність і програми Еразмус+ в освітньому середовищі – теми звичні й часто обговорювані. Про одну з них хочеться розповісти більше. Адже її вже реалізують науковці Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Факультету гуманітарних наук, комунікації і туризму Університету Тушія, що розташований у Вітербо. Це найбільше місто на півночі італійського регіону Лаціо, відоме давньою резиденцією пап, збереженими пам’ятками етрусків, середньовічними будівлями, що вдало інтегровані у сучасну архітектуру. Університет Тушія – італійський державний, заснований у 1979 р. Зараз тут навчаються близько 10 тисяч студентів.
Ініціаторами академічної співпраці щодо викладання окремих дисциплін комунікаційних студій були з української сторони асистент Інституту журналістики Юрій Гаврилець, а з італійської – професор Університету Тушія Алессандро Бокколіні. Після погодження всіх процедурних питань за програмою Еразмус+ викладачі Інституту журналістики Анастасія Волобуєва, Юрій Гаврилець, Наталія Желіховська, Богдана Носова на чолі з директором Володимиром Різуном прочитали лекції італійською та англійською мовами для студентів-магістрів Університету Тушія. Перебуваючи на факультеті гуманітарних наук, комунікації і туризму в рамках програми Еразмус+ КА107 (проекту, який координується Університетом Тушія і фінансується Європейською комісією), українські викладачі також ознайомилися з основними аспектами ведення тут освітнього процесу та наукової діяльності. Попри різні технологічні можливості, інакшість наукових шкіл, спільними для українських та італійських науковців залишаються ціннісні розуміння важливої ролі університетської освіти, розвитку критичного мислення, сповідування чеснот і моралі на комунікаційних платформах при підготовці фахівців журналістики та комунікації.
Під час зустрічей з деканом цього факультету професором Джованні Фіорентіно та координатором італійсько-українського співробітництва професором Алессандро Бокколіні йшлося про перспективи проведення спільних наукових досліджень, сучасні методологічні концепти забезпечення навчального процесу та реалізацію нових освітніх проектів у рамках програми Еразмус+ у сфері журналістики, медіа та комунікаційних студій. Також для українських науковців доступ до бібліотечних ресурсів італійського університету став допоміжним корисним фактором розширення джерельної бази досліджень з комунікативістики.
На спеціальному семінарі в Університеті Тушія презентували Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Захід був присвячений ключовим напрямкам роботи закладів вищої освіти та їх стратегічного, адміністративного і фінансового управління. На думку директора Інституту журналістики, професора Володимира Різуна, участь у цьому семінарі сприяла посиленню перспективних шляхів двосторонньої співпраці, викликала додатковий інтерес науковців та керівництва Університету Тушія до налагодження нових професійних контактів. Може бути реальною і перспектива подвійних дипломів для студентів-магістрів обох університетів.
У Посольстві України в Італії на запрошення Надзвичайного і Повноважного Посла України в Італійській Республіці Євгена Перелигіна, у межах налагодження двосторонніх контактів, відбулась зустріч викладачів Інституту журналістики Київського національного унівесритету імені Тараса Шевченка, науковців з Університету Тушія та українських дипломатів, які працюють в Італії.
Директор Інституту журналістики, професор Володимир Різун вважає, що участь у такій програмі мобільності сприяє інтелектуальному обміну інноваційними ідеями у викладанні міжнародної журналістики, міжнародної тематики в медіа, теорії соціальних комунікацій. Ознайомлення з підготовкою майбутніх фахівців медійників в Італії сприятиме конструктивному осмисленню тих викликів, що постають перед українською освітньою спільнотою.
За матеріалами Інституту журналістики